Velká encyklopedie vitamínů: Vše, co potřebujete vědět o vitamínech A–Z

Co jsou vitamíny? Jak se vitamíny dělí? Jak se vstřebávají? Jaké existují a jaké jsou jejich funkce? Tolik otázek... a na všechny neseme odpovědi!

Co jsou vitamíny?

Vitamíny jsou organické látky, které lidé nutně potřebují pro správné fungování. Narozdíl od sacharidů, tuků a bílkovin (makroživin) je potřebujeme v malých množstvích, proto patří mezi mikroživiny (mikronutrienty). Drtivá většina vitamínů musí pocházet z naší stravy nebo doplňků stravy, protože tělo si je buď nevyrábí, nebo je produkuje velmi málo.

K čemu jsou vitamíny dobré?

Vitamíny plní v těle různé role. Jednou z nejdůležitějších věcí, které dělají, je, když působí jako koenzymy. Koenzymy zesilují působení enzymů a napomáhají provádění reakcí v těle – například stažení svalu.

Jak se vitamíny vstřebávají v těle?

O tom jsme dokonce sepsali celý jeden samostatný článek.

Jak se vitamíny dělí?

Vitamíny jsou rozpustné buď v tucích, nebo ve vodě.
Vitamíny rozpustné v tucích se do těla dokážou dobře vstřebat s tukem z potravy. Pokud nejíme dostatek tuků ve stravě, tyto vitamíny nevstřebáváme správně. To je důvod, proč dieta s velmi nízkým obsahem tuku může vést k nedostatku vitamínů rozpustných v tucích.

Vitamíny rozpustné ve vodě nepotřebují ke vstřebání tuky. Obecně se však také neukládají ve velkém množství v těle a mohou být vylučovány močí. V důsledku toho je musíme jíst častěji.

Vitamíny rozpustné v tucích

Vitamín A (retinoidy a karotenoidy)

Rodina vitaminu A zahrnuje živočišné zdroje (retinol, retinal a kyselina retinová) a rostlinné zdroje (karotenoidy). Pomáhají udržovat zdraví očí a podporují imunitní funkce a hojení ran.

Nedostatek vitaminu A: Obtížné vidění v šeru, drsná/suchá pokožka.

Přebytek vitamínu A: Hypervitaminóza A je způsobena konzumací nadměrného množství předem připraveného vitaminu A (nachází se v doplňcích stravy, ale také v živočišných produktech, jako jsou játra). Předem vytvořený vitamín A se rychle vstřebává a pomalu odstraňuje z těla. Výsledkem může být nevolnost, bolest hlavy, únava, ztráta chuti k jídlu, závratě a suchá kůže. Nadměrný příjem během těhotenství může způsobit vrozené vady. Toxicita karotenoidů je vzácná.

Potravinové zdroje vitamínu A: Játra, vaječné žloutky, mrkev, sladké brambory, dýně, zelená listová zelenina, dýně, paprika, řepa

Vitamín D (kalciferol, 1,25-dihydroxy vitamin D)

Vitamin D je vlastně skupina prohormonů (prekurzorů hormonů). Rostlinná forma vitaminu D se nazývá ergokalciferol (vitamin D₂) a živočišná forma se nazývá cholekalciferol (vitamin D₃). Vitamin D pomáhá při vstřebávání vápníku, funkci imunitního systému a regulaci glukózové tolerance.

Nedostatek vitaminu D: U dětí může nedostatek vitaminu D způsobit křivici, deformované kosti, opožděný růst a měkké zuby. U dospělých může nedostatek vitaminu D vést k nízké hustotě kostí a zubnímu kazu. Lidé s tmavší pletí jsou vystaveni vyššímu riziku nedostatku.

Přebytek vitamínu D: Nemůžeme získat příliš mnoho vitamínu D ze slunce; pouze nadměrné suplementace. Příliš mnoho vitamínu D zvýší hladinu vápníku v krvi a může způsobit ztrátu chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, nadměrnou žízeň, nadměrné močení, svědění, svalovou slabost, bolesti kloubů a kalcifikaci měkkých tkání.

Potravinové zdroje vitamínu D: Ačkoli to není potravina, nejdostupnějším a „přirozeným“ zdrojem vitamínu D je vystavení slunečnímu záření. Je také v obohacených potravinách, houbách, lososu, makrele, sardinkách, tuňáku, krevetách, vaječných žloutcích a hovězích játrech.

Kde jej najdete ve vitapacku: Sunlight™, Calcium Plus™

Vitamín E (tokoferoly a tokotrienoly)

Vitamin E není ve skutečnosti jediný vitamin, ale rodina osmi sloučenin: čtyř tokoferolů a čtyř tokotrienolů. Rodina vitaminu E jsou silné antioxidanty a jsou také zapojeny do komunikace mezi buňkami.

Nedostatek vitaminu E: Příznaky zahrnují svalovou slabost, zhoršené vidění, akné, poškození červených krvinek a problémy se svalovou koordinací (ataxie).

Přebytek vitaminu E: Existuje potenciál pro zhoršenou srážlivost krve.

Potravinové zdroje vitamínu E: Zelená listová zelenina, ořechy a semena, olivy, avokádo

Vitamín K

Vitamin K je skupina vitaminů, která zahrnuje vitamin K₁ (rostlinná forma) a vitamin K₂ (živočišná forma). Vitamin K se podílí na normální srážlivosti krve a také hraje roli při udržování zdravých kostí.

Nedostatek vitaminu K: Tendence ke krvácení nebo krvácení a anémii.

Přebytek vitamínu K: Může interferovat s léky na ředění krve Žádná známá toxicita při vysokých dávkách.

Potravinové zdroje vitamínu K: Brokolice, zelená listová zelenina, petržel, řeřicha, chřest, růžičková kapusta, zelené fazolky, zelený hrášek

Kde jej najdete ve vitapacku: Calcium Plus™

Vitamíny rozpustné ve vodě

Vitamín B1 (thiamin)

Vitamin B1 se podílí na výrobě energie a také na syntéze DNA a RNA, nukleových kyselin, které nesou náš genetický materiál.

Nedostatek vitaminu B1: Příznaky zahrnují pálení nohou, slabost končetin, zrychlený srdeční tep, otoky, nechutenství, nevolnost, únavu a zažívací problémy.

Přebytek vitamínu B1: Není známa.

Potravinové zdroje vitamínu B1: slunečnicová semínka, chřest, salát, houby, černé fazole, fazole, čočka, špenát, hrášek, fazole pinto, fazole lima, lilek, růžičková kapusta, rajčata, tuňák, celozrnná pšenice, sójové boby

Kde jej najdete ve vitapacku: B-Complex™

Vitamín B2 (riboflavin)

Vitamin B2 pomáhá produkovat červené krvinky a metabolizovat toxiny v játrech. (Je to také to, co změní vaše čůrání jasně žluté, když si vezmete multivitamin!)

Nedostatek vitaminu B2: Mezi příznaky patří praskliny, trhliny a vředy v koutcích úst a rtů, dermatitida, zánět spojivek, citlivost na světlo (fotofobie), zánět v ústech, úzkost, ztráta chuti k jídlu a únava.

Přebytek vitamínu B2: Velmi vzácné. Nadměrné suplementace může způsobit poškození jater.

Potravinové zdroje vitamínu B2: mandle, sójové boby / tempeh, houby, špenát, celozrnná pšenice, jogurt, makrela, vejce, játra

Kde jej najdete ve vitapacku: B-Complex™

Vitamín B3 (niacin, vitamín PP, kyselina nikotinová)

Vitamin B3 hraje roli při opravě DNA, udržení zdravých nervů a kontrole hladiny cholesterolu.

Nedostatek vitaminu B3: Příznaky zahrnují dermatitidu, průjem, demenci a zánět žaludku.

Přebytek vitamínu B3: Velmi vzácné z potravin. Doplňková kyselina nikotinová (forma niacinu) může způsobit zrudnutí kůže, svědění, zhoršenou toleranci glukózy a zažívací potíže. Užívání vysokých dávek po celé měsíce může způsobit poškození jaterních buněk.

Potravinové zdroje vitamínu B3: Houby, chřest, arašídy, hnědá rýže, kukuřice, zelená listová zelenina, sladké brambory, brambory, čočka, ječmen, mrkev, mandle, celer, tuřín, broskve, kuřecí maso, tuňák, losos

Kde jej najdete ve vitapacku: B-Complex™

Vitamín B5 (kyselina pantothenová)

Vitamin B5 pomáhá tvořit acetyl-CoA, důležitou molekulu podílející se na výrobě energie. Pomáhá také udržovat pokožku zdravou.

Nedostatek vitaminu B5: Velmi nepravděpodobný. Pouze při těžké podvýživě lze zaznamenat mravenčení v nohou.

Přebytek vitamínu B5: Možná nevolnost, pálení žáhy a průjem s vysokými dávkami doplňků stravy.

Potravinové zdroje vitamínu B5: Brokolice, čočka, hrášek, avokádo, celozrnná pšenice, houby, sladké brambory, slunečnicová semínka, květák, zelená listová zelenina, vejce, tykev, jahody, játra

Kde jej najdete ve vitapacku: B-Complex™

Vitamín B6 (pyridoxin)

Vitamin B6 se podílí na odbourávání glykogenu, funkci nervového a imunitního systému a tvorbě neurotransmiterů a steroidních hormonů.

Nedostatek vitaminu B6: Příznaky zahrnují zánět kůže a trávicího systému, nespavost, zmatenost, nervozitu, deprese, podrážděnost a anémii.

Přebytek vitamínu B6: Vysoké dávky doplňkového vitaminu B6 mohou mít za následek bolestivé neurologické příznaky.

Potravinové zdroje vitamínu B6: celozrnná pšenice, hnědá rýže, zelená listová zelenina, slunečnicová semínka, brambory, garbanzo fazole, banán, pstruh, špenát, vlašské ořechy, arašídové máslo, tuňák, losos, fazole lima, kuřecí maso

Kde jej najdete ve vitapacku: B-Complex™

Vitamín B7 / Vitamín H (biotin)

Vitamin B7 se podílí na produkci energie, stejně jako na replikaci a transkripci DNA.

Nedostatek biotinu: U lidí velmi vzácný. Všimněte si, že syrové vaječné bílky obsahují avidin, protein, který se váže na biotin a brání jeho vstřebávání. Pravidelná konzumace syrových vaječných bílků může způsobit nedostatek biotinu.

Přebytek vitamínu B7: Není známa.

Potravinové zdroje biotinu: Zelená listová zelenina, většina ořechů, celozrnné pečivo, avokádo, maliny, květák, mrkev, papája, banán, losos, vejce

Kde jej najdete ve vitapacku: B-Complex™

Vitamín B9 (kyselina listová)

Folát pomáhá tvořit nové bílkoviny a podílí se také na vývoji plodu.

Folát označuje přirozeně se vyskytující formu nacházející se v potravinách. Kyselina listová je syntetická forma vitamínu, která se používá ve většině doplňků a obohacených potravin.

Nedostatek vitaminu B9: Anémie (makrocytární / megaloblastická), nízký počet bílých krvinek (leukopenie), nízký počet krevních destiček (trombocytopenie), slabost, ztráta hmotnosti, praskání a zarudnutí jazyka a úst a průjem. V těhotenství hrozí nízká porodní hmotnost, předčasný porod a defekty neurální trubice.

Přebytek vitamínu B9: Žádná z potravin. Velké dávky doplňkové kyseliny listové mohou maskovat základní nedostatek vitamínu B12.

Potravinové zdroje vitamínu B9: Zelená listová zelenina, chřest, brokolice, růžičková kapusta, citrusové plody, fazole a luštěniny, celozrnné obiloviny, zelený hrášek, avokádo, arašídy, orgánové maso

Kde jej najdete ve vitapacku: B-Complex™

Vitamín B12 (kobalamin)

Vitamin B12 se podílí na syntéze DNA a také pomáhá tvořit a udržovat zdravou krev a nervové buňky. Vitamin B12 potřebuje „vnitřní faktor“ (sloučenina vylučovaná žaludkem během trávení), aby byl absorbován. Tento vitamín můžeme v našem těle uchovávat desítky let – ale přesto by měl být konzumován pravidelně.

Nedostatek vitaminu B12: Příznaky zahrnují perniciózní anémii, neurologické problémy, záněty v ústech. Více ohroženi mohou být přísní vegani a jedlíci rostlinného původu.

Přebytek vitamínu B12: Extrémně vzácná, dokonce i při suplementaci. Orálně se absorbuje pouze malé množství, takže potenciál toxicity je nízký.

Vitamín B12 Potravinové zdroje: Játra, pstruh, losos, tuňák, treska, vejce, mléčné výrobky. Vitamín B12 se v rostlinných potravinách nenachází.

Kde jej najdete ve vitapacku: B-Complex™

Vitamín C (kyselina askorbová)

Vitamin C je pravděpodobně nejznámější pro svou roli v podpoře imunitního systému. Pomáhá však také budovat kolagen, udržuje pokožku a klouby zdravé; syntetizovat norepinefrin, hormon nadledvin; a metabolizují cholesterol.

Nedostatek vitaminu C: Příznaky zahrnují modřiny, letargii, zubní kazy, otoky tkání, suché vlasy, kůži a oči, krvácení a infikované dásně, vypadávání vlasů, bolesti kloubů, opožděné hojení ran a křehkost kostí. Dlouhodobý nedostatek má za následek kurděje.

Přebytek vitamínu C: Možné problémy s velmi velkými dávkami vitaminu C zahrnují průjem a vyšší riziko ledvinových kamenů.

Potravinové zdroje vitamínu C: Většina (čerstvého, syrového) barevného ovoce a zeleniny

Kde jej najdete ve vitapacku: Bodyguard™

Už je vám jasné, jak moc vitamíny potřebujeme k životu? Tak si tady v pravém horním rohu udělejte test a zjistěte, které vám chybí! Bez nich nemůžete žít 100% zdravý život.